Ręcznik używany jest przez każdego z nas kilkanaście razy dziennie. Wycieramy do niego twarz, ręce oraz ciało, dlatego trzeba je regularnie zmieniać. To właśnie w tym tkwi problem, że gromadzą całą wilgoć z ciała, a następnie po nieodpowiednim suszeniu, zaczynają brzydko pachnieć. Czy można sobie z tym problemem jakoś poradzić?
Skąd się bierze brzydki zapach ręczników?
Świeży i pachnący ręcznik to duży komfort, który powinien towarzyszyć nam każdego dnia, jednak doświadczenie pokazuje, że wcale tak nie jest. Regularne pranie to podstawa, tak samo, jak używanie właściwe proszku czy płynu do prania. Jednak dlaczego wymienione metody nie zawsze działają? Ręcznik brzydko pachnie ze względu na niewłaściwe używanie. Pozostawia się je w wilgotnej łazience, nasączone wodą wytartą z ciała, dzięki czemu przy kolejnym użyciu można spotkać się nie tylko z nieprzyjemnym uczuciem wilgoci, ale również niezbyt atrakcyjnym zapachem. Ten problem można rozwiązać bardzo szybko – włączyć grzejniki w łazience i wysuszyć je, albo umieścić na balkonie czy na podwórku do wyschnięcia. Tą czynność należy kontynuować po każdej kąpieli. Oprócz tego brzydki zapach może wynikać z nieregularnego prania. Rekomenduje się, żeby jednego ręcznika używać maksymalnie przez 3 dni, następnie należy wyprać go, wyprasować i można wycierać się po raz kolejny. Taka regularność jest związana nie tylko z uniknięciem brzydkiego zapachu, ale jednocześnie pozwala usunąć wszystkie bakterie i zarazki, które są na nim nagromadzone.
Kilka skutecznych rad w trakcie prania ręczników
Mokry ręcznik nie powinien lądować w pralce na pranie, albo w koszu na brudne ubrania. Jeśli czynność ta będzie powtarzana, można w szybkim tempie zauważyć pogorszenie jakości oraz brzydki zapach, który nie mija nawet po praniu. Jest to związane z pojawiającą się na nich pleśnią. Jednak nie ma sytuacji, której nie można naprawić. Ręczniki trzeba wyprać dwa razy. Pierwszy raz dodaje się nie tylko odpowiedni środek, ale jednocześnie nie może zabraknąć szklanki octu. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że konieczne jest ustawienie odpowiedniej temperatury, która sprawi, że zarodki pleśni, bakterie i brzydki zapach zostaną zniwelowane. Następnie ręczniki trzeba dokładnie wysuszyć. Kolejne pranie należy wykonać w towarzystwie pół szklanki sody oczyszczonej. Soda zapewni nie tylko dezynfekcję, ale jednocześnie zadba o pozbycie się brzydkiego zapachu. Z kolei ocet rozprawi się z nagromadzonymi bakteriami i jednocześnie ułatwi pozbycie się nieatrakcyjnej woni.