Piłka lekarska to jeden z najbardziej uniwersalnych sprzętów treningowych. Piłki tego typu były używane do treningów ogólnorozwojowych już od stuleci, a wraz  rozwojem możliwości technologicznych i produkcyjnych powstało ich parę odmian, które różnią się właściwościami. Poznaj je wszystkie.

Klasyczna piłka lekarska – od niej się to zaczęło

Mając na myśli klasyczną piłkę lekarską mamy na myśli taką, jaką znasz ze swoich szkolnych lat. Najczęściej były to  piłki, których powierzchnia była pokryta skórą, a środek był wypełniony piaskiem. Najczęściej spotkać można było rozmiary od 1 do 10-12kg. Wraz ze wzrostem masy, rosły też gabaryty piłki, w związku z czym zmniejszała się niestety poręczność i wygoda użytkowania tego sprzętu. Obecnie większość piłek pokrywana jest skórą, na którą następnie nakładana jest powłoka antypoślizgowa, lub cała warstwa zewnętrzna jest gumowa, co znacznie poprawia jakoś chwytu i zwiększa bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Slam ball – piłka lekarska do rzucania

Choć piłki lekarskie od zawsze używane były do dynamicznych ćwiczeń związanych z rzutami, to na potrzeby rynku stworzono nowy produkt, który nadaje się do tego jeszcze lepiej. Piłki typu slam ball mają zewnętrzną warstwę jeszcze grubszą, a do tego jeszcze bardziej elastyczną niż klasyczne piłki lekarskie. Zamiast wypełnienia piaskiem, częściej stosuje się żel lub granulat. Dzięki takim zabiegom ten rodzaj piłek jest dużo bardziej odporny na prędkość, uderzenia, czy upadki, a także ostre elementy podłoża, typu żwir, czy kamienie.

Wall ball – piłka dla crossitowców

Wall ball ze wszystkich nowych rodzajów piłek lekarskich najbardziej przypomina tę klasyczną wersję. Obszycie materiału skórzanego lub skóropodobnego, wygląda na nich bardzo podobnie. Wall ball jest nieco miększy niż piłka lekarska jaką znasz, a to wszystko przez specyficzne zastosowanie treningowe. Tego typu piłki stosuje się w trening typu cross fit, gdzie rzuty często wykonywane są w górę, prosto nad głowę ćwiczącego, co stwarza pewne zagrożenie, a do tego piłka zdecydowanie częściej traktowana jest mało delikatnie.

Piłka lekarska z uchwytami

Ostatnią modyfikacją piłek lekarskich, jaką omówimy, będą te z uchwytami. W tym wypadku po dwóch stronach piłki znajdują się rączki. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie zwiększamy pewność chwytu, a do poszerzamy możliwość zastosowania takiego sprzętu. Dzięki uchwytowi piłkę możemy chwycić jedną ręką, dzięki czemu możemy z nią ćwiczyć podobnie jak z hantlą, czy kettlem.