Tkanina i dzianina są pojęciami, które pojawiają się obok siebie na tyle często, że wiele osób nie potrafi ich rozróżnić. Tymczasem choć zarówno dzianiny, jak i tkaniny są materiałami stosowanymi do produkcji różnego typu tekstyliów, to istniejące między nimi różnice są na tyle ważne, że warto je poznać nieco dokładniej. Czym różni się tkanina od dzianiny?

Sposoby wyplatania tkanin i dzianin

Dzianiny i tkaniny różnią się między sobą przede wszystkim sposobem splatania ze sobą nitek. Tak więc w momencie, gdy tkanina składa się z dwóch nitek, czyli wątku i osnowy, które są przeplatane ze sobą poziomo i pionowo, to dzianina ma w swoim składzie jedynie jedną nitkę, która określana jest jako przędza. Przędza ma charakterystyczne oczka i do produkcji elementów tekstylnych na jej podstawie wykorzystuje się szydełkarki lub osnowarki. Posiada bardzo przyjemną w dotyku fakturę, która sprawia, że jest podobna do naturalnej wełny, stąd tak często stosuje się ją na przykład w swetrach czy kołdrach.

Tkaniny i dzianiny – jakie są ich zastosowania

W przypadku elementów wyrabianych z obu typów materiału włókienniczego, z dzianin tworzy się skarpety, rajstopy i pończochy, jak również „przytulne” elementy ubioru jak np. swetry. Natomiast tkaniny są materiałem, z którego powstaje z reguły lekka odzież, taka jak pościel i bielizna. Oczywiście nie ma w tym aspekcie sztywnych norm, dlatego można spotkać nawet niezwykle przyjemne w dotyku dzianinowe kołdry. Warto również zauważyć, iż tkaniny wykorzystuje się do masowej maszynowej produkcji tekstyliów, natomiast dzianiny do ich wyrobu w mniejszych ilościach.

Single jersey, tiul, dżins – czyli rodzaje tkanin i dzianin?

Obie kategorie zawierają bardzo obszerne zasoby różnych materiałów. Do produkcji tkanin wykorzystuje się trzy rodzaje splotów:

  • skośny – za jego pomocą powstaje dżins oraz wykorzystywana do produkcji płaszczy gabardyna;
  • płócienny – stosowany w produkcji pięknie lśniących batystu i szyfonu oraz przytulnej flaneli;
  • atłasowy – tworzący charakteryzujący się luksusowym połyskiem satynę, z której powstają na przykład bluzki, nocny ubiór czy ekskluzywną pościel.

Natomiast do produkcji dzianin wykorzystuje się następujące rodzaje splotów:

  • kolumienkowe – w ten sposób tworzy się trykot wykorzystywany do produkcji strojów kąpielowych oraz tiul, z którego powstają przede wszystkim spódnice;
  • rządkowe – w ten sposób powstaje dzianina swetrowa, single jersey oraz dzianina ściągaczowa.

Wady i zalety obu materiałów

Dzianiny i tkaniny znacznie różnią się od siebie. Nie oznacza to jednak, że jeden materiał jest lepszy od drugiego. Po prostu cechują się innym zastosowaniem.

 

Do zalet dzianin z pewnością można zaliczyć:

  • elastyczność i rozciągliwość;
  • przyjemność noszenia;
  • bardzo duży wybór faktur i wzorów;
  • dopasowują się do ciała;
  • niska cena produkcji oraz jej łatwość (dlatego dzianiny są produkowane często w krajach słabo rozwiniętych).

 

Zalety tkanin natomiast wynikają przede wszystkim z minusów dzianin, a więc:

  • są bardziej uniwersalne w zastosowaniu;
  • chronią przed wiatrem (dzianiny wcale nie dają takiej ochrony);
  • mniej się odkształcają w trakcie noszenia, dlatego można je używać dłużej;
  • są dużo trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia.

 

Dobrym rozwiązaniem jest więc sięganie zarówno po produkty z tkaniny, jak i z dzianiny. Te pierwsze są bardziej uniwersalne i zostaną z nami dłużej w dobrym stanie, te drugie natomiast bez wątpienia zapewniają bardzo wysoki komfort oraz są przyjemne w noszeniu. Ważne jest, aby nie mylić pojęć i rozróżniać, czym różni się dzianina od tkaniny.