Patelnie nieprzywierające, czyli narzędzia, które w dużym stopniu ułatwiają pracę w kuchni, podbiły serca wielu gotujących.  Wygodne w codziennym użyciu, umożliwiające przygotowanie dietetycznych potraw, łatwe w czyszczeniu. Wydaje się, że patelni nieprzywierających używa się tak samo, jak innych modeli. W rzeczywistości okazuje się, że ze względu na powłokę o wyjątkowych właściwościach, naczynia tego typu wymagają zachowania odpowiednich zasad. Tak naprawdę wszystko ma znaczenie – począwszy od smażenia, aż po mycie i przechowywanie.

Patelnie nieprzywierające – wybór modelu jest ważny

Patelnie nieprzywierające różnią się typem zastosowanego materiału. I tak wersja teflonowa jest najprostsza i najłatwiej dostępna. Nieco lepsze są modele ceramiczne. Z kolei do tych najtrwalszych należą patelnie z powłoką granitową, marmurową. Ponadto patelnie nieprzywierające, które mają zachować trwałość przez długie lata, powinny mieć także kilkuwarstwowe wykończenie. Ma to bardzo ważne znaczenie dla wytrzymałości powierzchni, ponieważ jeśli będzie ona pokryta grubszą powłoką, automatycznie zwiększa się jej jakość i odporność na niszczenie.

Patelnie nieprzywierające w codziennym użyciu

Jeśli patelnie nieprzywierające miałyby być użytkowane tak samo, jak modele bez takiej dodatkowej warstwy zabezpieczającej przed przypalaniem, szybko uległyby zniszczeniu. Mimo że powłoka wyróżnia się cechami, których próżno szukać w najtańszych produktach, jednocześnie jest dość wymagająca w pielęgnacji. Jak wykorzystywać patelnie nieprzywierające w codziennym gotowaniu? Jak wydłużyć jej żywotność właściwym użytkowaniem? Oto najważniejsze praktyki związane z patelnią pokrytą powłoką nieprzywierającą:

  • Patelnie nieprzywierające nie mogą być narażone na przegrzanie. W związku z tym nie wolno ich umieszczać na palniku ustawionym na pełną moc. Można to zrobić tylko na chwilę, później należy utrzymywać niższą temperaturę, aby powłoka się nie zniszczyła. Dotyczy to również sytuacji, w której na dużej patelni smażymy mało składników. Lepiej dostosować wielkość potrawy do rozmiaru naczynia, aby uniknąć niepotrzebnego nagrzewania się powierzchni.
  • Ryzyko przegrzania zwiększa się, jeśli do smażenia nie użyje się choćby minimalnej ilości tłuszczu. Choć często używa się wyrażenia „smażenie beztłuszczowe”, w rzeczywistości taka praktyka wyrządza więcej szkody, niż pożytku. Zawsze warto użyć choćby niewielkiego tłuszczu, aby zadbać o warstwę nieprzywierającą. To również sprzyja zdrowiu (potrawy nadal są dietetyczne) oraz walorom smakowym dania.
  • Patelnie nieprzywierające nie tolerują ostrych narzędzi kuchennych. Widelec, łyżka, czy inne akcesoria mogą po prostu zarysować delikatną powłokę, a wtedy dalsze użytkowanie naczynia staje pod znakiem zapytania. Lepszym wyborem są narzędzia plastikowe, drewniane bądź silikonowe.
  • Jeśli chodzi o patelnie nieprzywierające, ich mycie powinno być równie delikatne, jak samo użytkowanie. Nigdy nie polewamy gorącego naczynia ani ciepłą, ani zimną wodą, ponieważ gwałtowne zmiany temperatury nie służą delikatnej warstwie zapobiegającej przywieraniu. Gdy patelnia ostygnie, należy ją wyczyścić ręcznie za pomocą delikatnej gąbki. Jest to całkowicie wystarczające – z powłoki nieprzywierającej można z łatwością usunąć zabrudzenia nawet po zaschnięciu. Powinno się również unikać zmywarki. Patelnie nieprzywierające narażone na kilkugodzinne działanie gorącej wody pod ciśnieniem, często wraz z mocnymi detergentami tracą swoją wysoką jakość, a z czasem również wyjątkowe właściwości.
  • Przechowywanie patelni to kolejny, ważny krok w jej właściwym użytkowaniu. Można zdecydować się na powieszenie naczynia na relingu. Jednak zwykle patelnie nieprzywierające trafiają do szuflad i szafek. Jeśli tam je przechowujemy, należy zadbać o to, aby nie kłaść patelni jedna na drugą, ponieważ tym sposobem można z łatwością porysować warstwę non-stick. Aby robić to właściwie i bezpiecznie również dla sprzętu, należy między naczynia włożyć ręcznik papierowy lub filcowe wkładki. Dzięki temu powierzchnie nie będą się ze sobą stykać.