Jednoroczna roślinka z astrowatych, tradycyjnie uważana za bezużyteczny chwast, w obecnych realiach może oferować cenne cechy, przede wszystkim w dziedzinie podreperowania wydolności i regeneracji wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim mówi niniejszy tekst, to dodatkowo roślina przez wiele lat uważana za uświęconą, z czym wiąże się popularna dawno temu legenda.
Ostropest plamisty mielony – przed wiekami legenda, dla współczesnych respektowana roślina
Ostropest oferuje bardzo dużo ważnych parametrów. Dawno temu to zioło uważano za zwyczajny, zbyteczny chwast. W jej historii nie zabrakło ukucia ciekawej legendy, która przysporzyła miana prawie świętej. Rzecz tyczy się nazwy gatunkowej Sylibum marianum. Na podstawie tradycji ustnych w okresie karmienia odrobina mleka Najświętszej Panienki stoczyła się na listowie tego ziela, co wywołało wytworzenie białych wzorów. Podania te przyczyniły się do ochrzczenia ostropestu tytułem cudownej rośliny co utrzymało się przez stosunkowo długi czas.
W XXI wieku, nawet nie mając wiele szacunku do legendy i tradycji religijnych, mamy do czynienia z rośliną o wielorakich poczesnych funkcjach, jakie odgrywa w układzie pokarmowym. Wpływ na to ma przede wszystkim obecność grupy flawonolignanów, które znane są jako sylimaryna.
Ostropest zastosowanie dla dobrego samopoczucia i piękna
Wymieniona sylimaryna ma pierwszorzędną funkcję w rewitalizacji komórek wątroby tudzież ich ochronie. Promuje dobrą pracę całego organu, osłania przed konsekwencjami czynników chorobotwórczych, oraz usprawnia mechanizmy trawienne. Ostropest plamisty w postaci zmielonej, wsypywany do herbaty, kawy czy też posiłków – na przykład surówek, świadczy procesy bakteriobójcze a przy tym przeciwutleniające.
Z zioła możemy otrzymać taksyfolinę, która może mieć bardzo dobry wpływ na mechanizmy przeciwdziałania osteoporozie. Co więcej asortyment apteczny, które w specyfikacji mają wyciąg z ostropestu, spektakularnie radzą sobie z odżywieniem skóry, szczególnie skóry potrzebującej nawodnienia.
Ostropest plamisty zastosowanie
Ostropest plamisty ma swoje zastosowanie we wspomaganiu i leczeniu wątroby. Jest w stanie zapobiegać powstawaniu zmian miażdżycowych. Według badań potęguje szybkość odbudowy nerek. Używany zewnętrznie wpływa na spowalnianie procesu starzenia naszej skóry a także ochronę przed promieniowaniem UV.
Ostropest plamisty jak spożywać
Ostropest plamisty można stosować w formie nierozdrobnionych owoców tudzież pokruszonych, dodatkowo sporządzając macerat niczym „kleik” wykonany z ziaren lnu. Ostropest jest cenionym składnikiem szerokiej gamy potraw. Ostropest może być użytkowany zewnętrznie oraz wewnętrznie, nie tylko w postaci preparatów, ale i dodatków do wywarów ziołowych, zapiekanek bądź sałatek.
Ostropest plamisty – wszystko w moderacji
W razie dosypywania do herbaty zaleca się aplikowanie do dwóch łyżeczek zmielonej rośliny. Kuracja lekarstwami z wykorzystaniem sylimaryny, powinna być realizowana przez nie krócej niż 3 miesiące, podczas których będzie aplikowane 200-400 mg sylimaryny w 2-3 dawkach, w ciągu doby.