Polscy przedstawiciele różnych zawodów coraz chętniej wyjeżdżają do pracy zagranicę. Wielu kierowców decyduje się na podjęcie zatrudnienia w Niemczech, z uwagi na doskonałe warunki. Jak wygląda ich praca na co dzień?

Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby móc pracować w Niemczech jako kierowca?

Zawodowi kierowcy z Polski są chętnie zatrudniani przez niemieckie firmy. Aby móc podjąć takie zatrudnienie trzeba posiadać prawo jazdy kategorii C, a najlepiej również E. Większość osób decyduje się na zdanie dwóch egzaminów jednocześnie, aby móc wozić również przyczepy. Większość pracodawców wymaga również odpowiedniej znajomości języka niemieckiego – przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Wystarczy więc certyfikat lub dyplom ukończenia kursu, który przesyła się wraz z aplikacją o pracę. Znając język na dobrym poziomie, można właściwie mieć pewność zatrudnienia.

Na start polski kierowca w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie w wysokości około ośmiu tysięcy złotych, które pozwala już bez trudu zaciągnąć kredyt w Niemczech oraz wynająć lub kupić mieszkanie. Chcąc zarabiać więcej, warto zdobyć dodatkowe uprawnienia ADR. Takie uprawnienia są dość kosztowne i należy je odnawiać co pięć kolejnych lat, jednak jest to z pewnością opłacalne finansowo. Jeżeli kierowca może przewozić niebezpieczne towary i posiada szeroki zakres uprawnień, nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem i utrzymaniem zatrudnienia w Niemczech w swoim zawodzie. Wielu młodych kierowców decyduje się więc na taki wyjazd, ponieważ zależy im na tym, aby ustawić finansowo swoją rodzinę w Polsce.

Kredyt w Niemczech – czy łatwo go dostać i czy praca jako kierowca w Niemczech jest opłacalna?

Trzeba przyznać, że większość kierowców pracuje w Niemczech właśnie ze względów zawodowych. Nawet bez posiadania dodatkowych uprawnień mogą liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie, niż w Polsce. Jeśli zdecydują się zamieszkać na miejscu i pracują leganie, bez trudu uzyskają kredyt w Niemczech, skorzystają z niemieckich świadczeń socjalnych i będą prowadzili tam życie na dość dobrym poziomie. Zarobki kierowcy nie są z pewnością najwyższym szczeblem, jaki można osiągnąć w tym kraju, jednak kierowca nie ma problemu z utrzymaniem swojej rodziny.

Warto wspomnieć również o tym, że Niemcy są nastawieni bardzo przyjaźnie do imigrantów i chętnie się z nimi asymilują w społecznościach lokalnych. Wiele zależy od tego, w którym landzie zdecyduje się osiąść polska rodzina, jednak zwykle są tam oni witani i przyjmowani dobrze. Chcąc zamieszkać gdzieś na stałe, można ubiegać się w banku o kredyt w Niemczech na takich samych warunkach, jakie otrzyma rodowity Niemiec. Dzięki obecności naszego kraju w Unii Europejskiej, wszystkie procedury są ułatwione.

Jak pracują polscy kierowcy w Niemczech?

To, jak wygląda praca kierowcy w dużej mierze zależało będzie od firmy, która go zatrudnia. W Niemczech bardzo poważnie podchodzi się do kwestii prawa pracy i jego przestrzegania, dlatego kierowcy są często kontrolowani. Większość z nich zajmuje się przewozem towarów samochodami ciężarowymi w kraju i w całej Europie. Polak może również zostać zatrudniony jako kierowca autobusu przewożącego ludzi. Transport publiczny w Niemczech jest dość dobrze opłacany, a z pewnością lepiej niż w Polsce. Wystarczy posługiwać się w odpowiednim stopniu językiem niemieckim, a niekiedy nawet angielskim. Niektórzy polscy kierowcy zawodowi decydują się również na podjęcie pracy lokalnie, na przykład jako kierowcy taksówek. Ich zarobki uzależnione są wówczas od kilku różnych kwestii.

Poszukując pracy w Niemczech jako kierowca, najlepiej zacząć od nauki języka niemieckiego, aby bez trudu móc porozumieć się ze swoim przyszłym pracodawcom, który z pewnością to doceni. Kolejnym krokiem jest skorzystanie z pośrednictwa pracy, aby zatrudnienie było w pełni legalne. Niemcy niechętnie zatrudniają Polaków na czarno, na czym korzystają obie strony. Ważne, aby upewnić się, że praca jest gwarantowana, zanim wyruszy się do Niemiec, aby nie stracić na wyjeździe swoich oszczędności. Na miejscu istnieje możliwość poszerzenia znajomości języka, jak również ukończenia specjalistycznych kursów uzupełniających dla kierowców.