Rynek podróżniczy w Polsce rozwija się bardzo szybko. Coraz więcej osób nie tylko wyjeżdża na wakacje za granicę, ale także szuka tam pracy. Zawód, jakim jest animator czasu wolnego, stał się coraz bardziej popularny, choć nie każdy może dostać pracę w tym zawodzie od ręki.

Czym zajmuje się animator czasu wolnego?

Chcąc zacząć pracę w zagranicznych kurortach, trzeba liczyć się z tym, że będzie się zajmowało różnymi rzeczami. Animator czasu wolnego zajmuje się na przykład organizowaniem wycieczek, oprowadzaniem gości po hotelu, lub mieście, a także nadzorowaniem tego, w jaki sposób goście korzystają z okolicznych atrakcji. Jest odpowiedzialny też za to, aby zadbać o odpowiednią atmosferę wśród gości. To wszystko bezpośrednio wiąże się z pewnymi wymaganiami, które stawiane są osobom, które chcą wykonywać zawód, jakim jest animator czasu wolnego. Szczegółowe wymagania są różne, gdyż specyfika pracy w każdym hotelu lub biurze podróży może być przeróżna, a grupy docelowe klientów przeważnie się od siebie różnią.

Jakie kwalifikacje powinien mieć animator czasu wolnego?

Animator, który chce podjąć pracę za granicą, powinien przede wszystkim znać kilka języków obcych. Najważniejszy jest angielski, ale ze względu na popularne kierunki turystyczne, bardzo istotny jest też hiszpański. Poza umiejętnościami lingwistycznymi animator czasu wolnego powinien także być komunikatywny i pozytywnie usposobiony do ludzi. To sprawi, że będzie mógł skutecznie zająć się klientami, a w razie konieczności rozwiązywać konflikty. Chcąc zostać animatorem czasu wolnego za granicą, najpierw warto popracować w tym zawodzie w kraju.

Ma to związek z faktem, że w inny sposób trudno będzie dostać pracę w tej branży, nie posiadając odpowiedniego doświadczenia, ale także trzeba brać pod uwagę, że istotne jest, by sprawdzić, czy taka praca w ogóle odpowiada danej osobie. Jest to praca z ludźmi, z którymi trzeba umieć nawiązywać relację i skutecznie się komunikować, a to sprawia, że nie każdy jest w stanie temu podołać, zwłaszcza gdy pracuje się za granicą. Pierwszym krokiem powinno być więc nauczenie się co najmniej dwóch języków obcych lub więcej, a później zatrudnienie się sezonowe w tym zawodzie, aby nabrać doświadczenia.