Zaaranżowanie tarasu nad pomieszczeniami ogrzewanymi jest jednym z najtrudniejszych zadań do wykonania z budynku. Najważniejszy jest dobry projekt takiego tarasu, wybór wysokiej jakości materiałów, a przede wszystkim odpowiednie umiejętności. Co trzeba, wiedzieć przystępując do adaptacji tarasu?

Jaką funkcję pełni izolacja termiczna i przeciwwilgociowa stropu tarasowego?

Strop jest konstrukcją nośną każdego balkonu i tarasu, na którym układane są warstwy izolacyjne i wykończeniowe. Łączna grubość tych warstw może wynosić nawet kilkanaście centymetrów, dlatego należy je odpowiednio zaplanować. Taras nad powierzchnią mieszkalną wymaga izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, dzięki które zabezpieczony jest strop i pomieszczenie mieszkalne pod nim umieszczone. Poza tym zabezpieczenie to chroni także płytki ceramiczne, czy inne okładziny zewnętrzne tarasu. Izolacja termiczna ma nie tylko zmniejszyć straty ciepła przenikającego przez przegrodę, ale także zabezpieczyć płytę tarasu czy balkonu oraz okładzinę przed uszkodzeniami powodowanymi rozszerzalnością cieplną.

Wykończenie podłoża tarasu krok po kroku.

Bardzo ważne jest nachylenie stropu, które powinno wynosić około 1,5-2%. Jeśli spadku nie ma, musi być wylana płyta spadkowa, minimum miesiąc przed pierwszymi robotami. Aby uniemożliwić przenikanie pary wodnej z pomieszczenia pod tarasem, konieczna jest paroizolacja, którą wykonuje się na płycie spadkowej. W tym celu można wykorzystać folię budowlaną lub wykonać grubowarstwową izolację bitumiczną, wzmocnioną włóknami rozproszonymi. Na warstwę bitumiczną wykładamy płyty termoizolacyjne np. z twardego polistyrenu ekstrudowanego, styropianu lub płyty z poliuretanu.
Następnie wykonujemy cementowy jastrych dociskowy o grubości przynajmniej 5 cm. Chroni on izolację termiczną przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz stanowi solidną podstawę pod okładzinę posadzkową. Przy tym elemencie należy koniecznie pamiętać o dylatacjach, które projektujemy zgodnie z wytycznymi norm budowlanych. Szczelina dylatacyjna musi być odpowiednio zabezpieczona przed wnikaniem wody opadowej, najlepiej poprzez zastosowanie jednoskładnikowego kitu uszczelniającego na bazie poliuretanu o wysokiej elastyczności. W następnej kolejności wykonujemy uszczelnianie podpłytkowe, przy którym dopuszczalne są trzy rodzaje materiałów:cienkowarstwowa zaprawa uszczelniają tzw. mikorozaprawa lub szlam, jednoskładnikowy, poliuretanowy materiał do elastycznego klejenia płytek i wykonania warstwy uszczelniającej, dwuskładnikowa i żywica składająca się z komponentów żywic syntetycznych. Przy hydroizolacji nie można zapomnieć o cokole tarasu, który również należy zabezpieczyć.
Ostatni etap prac to ułożenie mrozoodpornych płytek ceramicznych, które mocuje się do powierzchni zaprawą klejącą lub poliuretanowym klejem elastycznym. Kupując płytki ceramiczne, należy pamiętać o sprawdzeniu ich nasiąkliwości oraz wymiarów, które nie powinny przekraczać 33 x 33 cm. Po wyłożeniu okładziny należy przejść do finalnego etapu, czyli fugowania. W tym przypadku poleca się stosowanie poliuretanowych fug trwale elastycznych, gdzie szerokość spoin nie może być mniejsza niż 5 mm.

Czy warto zainwestować w zadaszenie na taras?

Wcześniej, czy później każdy właściciel niezadaszonego tarasu pomyśli o jego zadaszeniu na stałe. Postawienie parasola to tylko półśrodek, który chroni raczej przed słońcem, niż przed deszczem. Stałe zadaszenie na taras jest solidniejsze i dużo lepiej zaspokoi oczekiwania. Wszelkie meble, sprzęty, a także podłoże tarasu będzie dostatecznie chronione przed deszczem, słońcem i wiatrem. Zadaszenie na taras można wykonać samodzielnie lub zamówić od producenta. Warto dobrze przemyśleć jaki typ zadaszenia sprawdzi się najlepiej- wybór materiałów na zadaszenia tarasów jest szeroki- popularne są konstrukcje aluminiowe z odpornym na wodę włóknem na dach lub zadaszenia z poliwęglanu. Dach może być również drewniany, szklany, a także w postaci materiałowego żagla. Najlepiej przeanalizować usytuowanie tarasu, uwzględniając nasłonecznienie i wiatr, po to, aby wybrać najlepszą opcję zadaszenia na taras.