Decyzja o tym, czym pokryć podłogę w domu nie należy do najłatwiejszych. Panele, kafelki, wykładzina pokojowa, czy nawet najdrobniejszy dywan mogą zmienić odbiór pomieszczenia. Podłoga jest w nich bądź, co bądź dużą powierzchnią. Wtopisz ją w otoczenie, czy postarasz się, żeby przyciągała uwagę?

Podłoga, to często niedoceniany element wystroju pomieszczeń. W zależności od tego, co będzie na niej leżeć może harmonijnie współgrać z innymi rzeczami w pomieszczeniu lub poprzez odważny wzór wyróżniać się na tle pokoju. Niezależnie od tego, w którą stronę pójdziemy, musimy zacząć od przemyślenia, jakie wymogi musi dana podłoga spełniać, potem w poszukiwaniach odpowiedniego materiału i wzoru może ograniczać nas właściwie tylko budżet.

Postaw na jakość na swojej podłodze.

Podłoga jest powierzchnią dość mocno eksploatowaną warto zastanowić się jakie warunki musi wytrzymać. Przeanalizuj, czy pomieszczenie, w którym chcesz zastosować dane rozwiązanie, jest dla niego odpowiednie. Nie chcesz przecież położyć drewnianych paneli pod prysznicem w łazience, ani podłogi w kuchni, w której dbanie o czystość to syzyfowa praca, położyć jasnej wykładziny. Podłoga nie jest też łatwym do zmiany elementem wystroju wnętrza. Warto tu zainwestować większe pieniądze, ponieważ z jakości trwałych, dobrze wyglądających i łatwych w czyszczeniu powierzchni będziemy się długo cieszyć. Nie warto kupować najtańszych paneli, o niskiej klasie ścieralności, jeżeli nawet po domu poruszasz się długo w szpilkach, albo w butach garniturowych.

Dobierz odpowiedni rozmiar dywanu.

W przypadku gdy decydujemy się na dywan bardzo ważnym punktem będzie jego rozmiar. Za mały optycznie pomniejszy nam przestrzeń i da wrażenie zagracenia pokoju. Za duży z kolei przykryje za duża część podłogi i np. wkroczy do innej strefy pomieszczenia, przez co zakłóci podział np. pomiędzy częścią wypoczynkową i jadalnianą. Eksperci uważają, że dywan powinien być dość duży by przykryć większość podłogi w danej strefie i chociaż w części znajdować się już pod nogami mebli.

Dywaniki do łazienki i kuchni – prostokąty do zadań specjalnych

Kuchnia i łazienka to wyjątkowo trudne pomieszczenia jeżeli chodzi o użycie w nich dywanów, czy chodników. W łazience częściej mamy problem z wilgocią, a w kuchni ciężko o porządek i powierzchnię wolną od osadzającego się tłuszczu ze smażenia. Dywaniki do łazienki najczęściej leżą w okolicy wyjścia z wanny lub spod prysznica. Muszą być odporne na wilgoć i szybko schnąć, a dodatkowo ponieważ stajemy na nich gołą stopą muszą być ciepłe i miłe w dotyku. muszą być odporne na zabrudzenia, wytrzymałe, a jednocześnie dać się łatwo wyczyścić np. w pralce. Dywaniki do łazienki i kuchni z zasady położone są na kafelkach, a te z kolei dość często są mokre i śliskie. Upewnij się, że dywan, który Ci się spodobał ma odpowiednie podbicie i nie będzie się przesuwał pod Twoimi stopami grożąc nieprzyjemnym upadkiem.

Dywan w przedpokoju – zaproszenie na salony

Dywan w przedpokoju to obecnie mało popularne rozwiązanie. Raczej stawiamy na praktyczne i sprawiające mało problemów w czyszczeniu powierzchnie twarde typu płytki, czy panele. Dywan w holu, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kojarzy się z nasiąkniętą błotem i śniegiem płachtą niż eleganckim elementem wyposażenia wnętrza. Nie ulega jednak wątpliwości, że taki element w wystroju przywodzi nam na myśl ciepłą atmosferę i stanowi nie jako zaproszenie na salony. Jeżeli już zdecydujemy się na chodnik w przedpokoju, to postawmy na materiały, które łatwo się czyści. Musisz mieć możliwość na bieżąco wyciągnąć resztki piasku z butów zwykłym odkurzacze, a najlepiej jeszcze co jakiś czas uprać w zwykłej pralce. Nie bez znaczenia będzie tu też dobór wzorów i kolorów. Postaw na taki, na którym ewentualne świadectwa niesprzyjającej aury za oknem nie będą się rzucały w oczy.